KADA PRODAVAC PLAĆA POREZ NA KAPITALNU DOBIT I KOLIKO?

Šta je kapitalna dobit, kada prodavac nekretnine plaća porez na kapitalnu dobit i kako se obračunava porez na kapitalnu dobit?
KAPITALNA DOBIT predstavlja prihod prodavca od prodaje nekretnine. Prema Zakonu o porezu na dohodak građana prodavac je obveznik plaćanja poreza na kapitalnu dobit u visini od 15% na razliku između kupovne i prodajne cene nekretnine.
Prodavcima koji su vlasnici nekretnine, koja je predmet prodaje, duže od 10 godina ne obračunava se porez na kapitalnu dobit i oni su oslobođeni plaćanja ove obaveze. Kapitalna dobit kao što ste pročitali na početku teksta je prihod ostvaren prodajom nepokretnosti, ali postoji nekoliko dodatnih situacija kada se on ne plaća:
1. kod prenosa prava vlasništva stečena nasleđem u prvom naslednom red;
2. kod prenosa prava vlasništva između supružnika i krvnih srodnika u prvoj liniji kao i između supržnika prilikom razvoda braka;
Postoji mogućnost i da se prodavac nekretnine, koja je u njegovom vlasništvu kraće od 10 godine kojom rešava stambeno pitanje ili stambeno pitanje članova porodice (supružnika, dece, usvojenika).
Takođe, zakonodavac je ostavio mogućnost prodavcima da se u produženom roku do 12 meseci od prodaje nepokretnosti novac uloži u rešavanje svog stambenog pitanja ili stambenog pitanja članova svoje porodice. U ovom slučaju, prodavac ima pravo na povraćaj plaćenog poreza na kapitalnu dobit.
KAKO SE OBRAČUNAVA POREZ NA KAPITALNU DOBIT?
Na primer, ako prodavac proda svoju nekretninu za 150.000 EUR, a istu je kupio pre 4 godine za 100.000 EUR porez na kapitalnu dobit obračunaće se na razliku između nabavne i prodajne cene.
150.000 – 100.000= 50.000 EUR
50.000 EUR * 15%= 7.500 EUR
Porez na kapitalnu dobit od 15% će biti obračunat na razliku od 50.000 EUR, što iznosi 7.500 EUR
Kako to prodavac može da se oslobodi plaćanja ove obaveze? Ukoliko nakon prodaje u roku od 90 dana (3 meseca) novac stečen prodajom nekretnine uloži u kupovinu druge nekretnine.